Co tak naprawdę wiemy o Prusie? – rozmowa z prof. Beatą Obsulewicz-Niewińską
On 9 sierpnia, 2020 | 0 Komentarze

Co tak naprawdę wiemy o Bolesławie Prusie? Prof. Beata Obsulewicz-Niewińska, kierowniczka grantu, w ramach którego pod auspicjami Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza wydaliśmy edycję krytyczną pism wszystkich Prusa, twierdzi, że ciągle jeszcze bardzo mało:

Można stwierdzić, że dopiero edycja „Pism wszystkich”, opracowana w ramach wyżej wspomnianego projektu, zachęciła wielu naukowców do badań nad Prusem. Jest w Lublinie wybitny badacz Marcin Fedorowicz, związany z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, który podjął badania nad dotąd słabo rozpoznaną genealogią i latami młodości B. Prusa, a także losami rodziny jego żony – Oktawii Głowackiej z domu Trembińskiej, która również pochodziła z Lubelszczyzny.

Czy pisma Prusa mogą być wakacyjną lekturą?

Był aktywnym popularyzatorem nauki, łączył ją z poszukiwaniem żywej wiary, dokonując odważnych poszukiwań intelektualnych i duchowych. W Lublinie i wielu miejscowościach województwa lubelskiego rozsiane są ślady jego intensywnej obecności i twórczości. Warto przypominać dorobek i potencjał pisarski Bolesława Prusa, jego biografię, związki z Lubelszczyzną, by wreszcie, korzystając z wakacyjnego odpoczynku, odwiedzić bez pośpiechu miejsca z nim związane. W tym roku większość z nas spędzi urlop w kraju czy po prostu w regionie. Może warto w tym roku przewodnikiem wycieczek uczynić B. Prusa.

Całą rozmowę przeczytacie na stronie Gościa niedzielnego. >>> czytaj więcej…