Echa bydgoskiego spotkania
On 16 grudnia, 2015 | 0 Komentarze

We wtorek 1 września o 17.00 w Galerii Wspólnej Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy promowaliśmy książkę Kazimierza Kummera Opowiadania i słuchowiska. Klatka wraz z płytą zawierającą adaptacje prozy pisarza pt. Z archiwum Polskiego Radia PiK. Dziękujemy p. Michałowi Tabaczyńskiemu i dyrekcji za pomoc, zaś p. Dariuszowi Gackowskiemu – za fotorelację ze spotkania, którą można obejrzeć na facebookowej stronie MCK-u.

 

Na spotkaniu

Co działo się podczas wydarzenia? Po słowie wstępnym władz, p. Jolanty Kummer i wydawcy zajęliśmy się naszym bohaterem i jego literaturą.

W historyczne konteksty Klatki wprowadził uczestników Tomasz Ceran (IPN), Dorota Niedziałkowska, edytor książki, naszkicowała krótko biografię Kummera. Marek Rzepa z Radia PiK opowiedział o tym, jak Kummer radził sobie z obowiązkami pracownika redakcji literackiej Rozgłośni Bydgoskiej Polskiego Radia, przytaczając fragmenty opinii o nim. Marek Kurkiewicz (UKW) zajmująco scharakteryzował pisarstwo autora Namiętności, omówił preferowane przez literata tematy, wskazał na liczne analogie do twórczości Bursy i Hłaski, zestawił też Klatkę z Solą ziemi Wittlina. Wypowiedzi przedzielone były fragmentami archiwalnych nagrań: Klatki i Letniego wieczoru.

Publiczne czytanie Kummera rozpoczęli prezydent miasta Bydgoszczy p. Iwona Waszkiewicz oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, p. Zbigniew Ostrowski – fragmentami powieści Klatka. Fragmenty opowiadań czytali: Wojciech Banach (SPP), Anita Nowak (SDP), Joanna Matyasik (Biblioteka WiMBP) i Jarosław Jakubowski („Express Bydgoski”). Dziękujemy lektorom za znakomite interpretacje.

Po spotkaniu

Obszerną relację opublikował portal bydgoszcz24.pl. Autor, Krzysztof Derdowski, nie szczędził opinii – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Nie obeszło się bez podkreślenia, że utwory bydgoszczanina wydają niebydgoszczanie:

Książkę opracowało i opublikowało wydawnictwo Episteme z Lublina. To rzeczywiście niezwykłe, że zapomnianego twórcę z naszego miasta przypomniało wydawnictwo aż z odległego południa Polski. I może jest to sygnał do tego, żeby bogate bydgoskie instytucje kultury podjęły się przywrócenia czytelnikom dzieł bydgoskich pisarzy i rzeczywiście zamiast zazdrościć innym, że wydają bydgoszczan, warto podjąć się wydawania wartościowych książek zmarłych bydgoskich twórców.

 

Na antenie TVP Bydgoszcz wyemitowano wypowiedzi pani Jolanty Kummer, wdowy po pisarzu, oraz dr Doroty Niedziałkowskiej – redakcyjnego opiekuna edycji.

Jedno z Wieczornych Spotkań Ewy Dąbskiej poświęcone było odzyskanej dla polskiej literatury prozie Kazimierza Kummera. Gościem audycji była Dorota Niedziałkowska. Nie możemy nie wspomnieć, że została ona uhonorowana zaszczytnym tytułem Bohaterki Dnia „Expressu Bydgoskiego”.