Elżbieta Binswanger-Stefańska o „Listach” Bolesława Prusa
On 10 maja, 2018 | 0 Komentarze

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem Elżbiety Binswanger-Stefańskiej napisanym pod wpływem lektury tomu korespondencji Bolesława Prusa wydanego w ramach edycji krytycznej Pism wszystkich Bolesława Prusa. Całość tekstu dostępna na portalu Sofijon (czytaj więcej…) 

Jestem świeżo po lekturze trzech tomów „Pism wszystkich” Bolesława Prusa, zawierających korespondencję (tom I) i publicystykę filozoficzno-społeczną i literacką z lat 1889-1900 i 1901 (wydanych w jednym woluminie jako tomy III i IV). Naukowców czy też studentów zajmujących się dziełem Prusa z racji obowiązku nie potrzeba zachęcać do sięgnięcia po te doprawdy imponujące tomiszcza, dla nich zostały w pierwszej mierze opracowane i wydane, bezcenne źródło informacji, bez wątpienia skarbiec dla zawodowych prusologów.

Zastanawia mnie jak zachęcić miłośników „Lalki” czy „Faraona”, żeby z własnej nieprzymuszonej woli, dla satysfakcji i przyjemności obcowania z innymi niż beletrystyka tekstami spod pióra Aleksandra Głowackiego vel Bolesława Prusa, zechcieli poświęcić czytaniu ich niemało czasu i uwagi, co ma wagę i powagę studiów, ale bez akademickich laurów. Czy zatem warto? Warto!