Najpiękniejsze książki powstają w Studio Format
On 18 maja, 2018 | 0 Komentarze

Podczas 9. Warszawskich Targów Książki, 17 maja 2018 roku (czwartek), o godzinie 14:00, na Stadionie Narodowym w Warszawie, w Sali Amsterdam, odbyła się gala wręczenia nagród i wyróżnień 58. Konkursu PTWK Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Spośród 88 nominowanych wyłoniono zwycięzców. Jury Konkursu w składzie:
prof. Mieczysław Wasilewski – przewodniczący, Magdalena Frankowska, prof. Wiktor Jędrzejec, Ryszard Kryska, Tomasz Kuczborski, Agata Szydłowska i Andrzej Tomaszewski w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia (czytaj więcej…).

W kategorii „Literatura Piękna” nagrodę zdobyła wydana przez nas książka „Poemat filozofujący” Edy Ostrowskiej. Autorem zwycięskiego projektu jest Tomasz Smołka ze Studia Format. „Poemat filozofujący” to minimalistyczna w formie kompozycja w kolorze głębokiej ultramaryny. Książkę o wymiarach 4,13 x 7,36, w twardej, szytej oprawie w odcieniu Adiron Blue, wydrukowała lubelska Drukarnia Akapit, której realizacje pojawiły się wśród tegorocznych nominacji do Najpiękniejszych aż 5 razy.

Jest to już druga „najpiękniejsza” na naszym koncie. W 2016 roku tytuł Najpiękniejszej Książki 2015 roku zdobył przygotowany przez nas tomik „Edessy [Poemat sowizdrzalski]” Edy Ostrowskiej.

 

Drugą nagrodzoną w tej samej kategorii książką jest „Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji Andre Ochodlo” (projekt graficzny Joanna Kwiatkowska, wyd. słowo/obraz terytoria).

 

Pozostali nominowani w kategorii „Literatura piękna” to:

Be Haiku  Beata Jewiarz (koncepcja), Agnieszka Żuławska-Umeda (tłumaczenie), ilustracje i projekt graficzny: Ryszard Kajzer, wydawca: Wydawnictwo Blue Bird.

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu  Dorota Masłowska, opracowanie graficzne, projekt okładki i ilustracje: Maciej Chorąży,  ilustracje: Dorota Masłowska (na str. 87, 94, 103-105) i Stanisław Łubieński (na str. 116, 117, 119), wydawca: Wydawnictwo Literackie.

Kiedy dojrzeją porzeczki  Joanna Concejo, opracowanie graficzne: Maria Szczodrowska i Radek Staniec, ilustracje: Joanna Concejo,  wydawca: Wydawnictwo WOLNO.

Koty. Podręcznik użytkownika  Tomasz Majeran,  rysunki:  Pola Dwurnik, projekt graficzny i skład: Marcin Markowski / M Studio,  wydawca: Wydawnictwo WOLNO.

Mój Lwów Józef Wittlin, projekt graficzny i skład: Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor, wydawca: Wrocławski Dom Literatury i Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

 

Piszą o nas, mówią o nas:

Gazeta Wyborcza, Radio Centrum, Onet,  O.pl, Kurier Lubelski