O „Lalce” w Biuletynie Polonistycznym
On 28 maja, 2018 | 0 Komentarze

Relacja ze spotkania wokół krytycznego wydania „Lalki” Bolesława Prusa ukazała się w Biuletynie Polonistycznym (czytaj dalej…).

Na pytanie prowadzącej dyskusję, Mileny Rachid Chehab, „Czy zagłosowaliby państwo na Wokulskiego w wyborach?”, prof. Bachórz odpowiedział, że niewątpliwie tak, ale zwrócił przy tym uwagę na wielowymiarowość głównego bohatera Lalki. Nie był to bowiem człowiek budzący jedynie zachwyt – miał też negatywne cechy charakteru. Strategia powieściopisarska Prusa, chcącego uczynić postaci wiarygodnymi psychologicznie, polegała właśnie na tym, by oświetlać je z różnych stron. Nawet prezesowa Zasławska, według prof. Bachórza bohaterka najbliższa świętości, miewała momenty, w których ujawniały się jej słabostki, a świadczy o tym choćby scena rozmowy z Izabelą Łęcką – powiedziała w końcu podczas niej, że ona i stryj Wokulskiego byli zanadto cnotliwi i że tego żałuje.

Jak odbierano Lalkę w czasach Bolesława Prusa? Józef Bachórz wspomniał, że nie cieszyła się ona wielką popularnością wśród czytelników, a niektórzy krytycy odnosili się do niej z niechęcią, czego przykładem jest Aleksander Świętochowski, który nazwał ją „łajdacką powieścią”. Obecnie mimo że zalicza się tę książkę do kanonu literatury polskiej, nadal czyni się zarzuty jej autorowi, szczególnie za opisanie przyjaźni Wokulskiego z Moskalem – Suzinem.