Starania o znaczek z Prusem
On 29 kwietnia, 2015 | 0 Komentarze

Trwają starania o to, aby w 2017 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek z podobizną Bolesława Prusa.

Pan Marcin Gałązka, miłośnik i popularyzator twórczości Bolesława Prusa, zabiega o to, aby w roku 2017, w 170. rocznicę urodzin pisarza i 130. rocznicę publikacji pierwszego odcinka Lalki, Poczta Polska wyemitowała znaczek poświęcony literatowi. 

Zaczęło się w 2014 roku od wydarzenia na Facebooku („Poczto Polska! Wydaj znaczek z Bolesławem Prusem!”). Chęć uczestnictwa w akcji zadeklarowało ponad 800 osób. Jednym z jej elementów była petycja skierowana do Poczty Polskiej. Podpisało ją ponad 200 osób.

 

Niestety, mimo poparcia wielbicieli Prusa oraz przedstawicieli środowisk artystycznych, Poczta odmówiła.

O fascynacji pana Marcina Gałązki postacią Bolesława Prusa oraz o całej akcji można przeczytać TUTAJ.

 

Oficjalne starania

Pan Gałązka nie zniechęcił się odmową: w ostatnich dniach skierował do Poczty Polskiej oficjalny wniosek.

 

Pan Marcin nie jest odosobniony w swoich staraniach. Poparcie dla pomysłu emisji znaczka z Prusem wyraziły dotychczas: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Związek Literatów Polskich. Wyrazy poparcia można przeczytać TUTAJ.

Wydawnictwo Episteme także pragnie wyrazić swoje gorące popracie dla inicjatywy Pana Marcina Gałązki.

 

Historia walki o znaczek

Próby wpłynięcia na Pocztę miały miejsce już w roku 1962, kiedy to na łamach „Stolicy” Janusz Księski domagał się znaczka z podobizną Prusa. W artykule wskazano, że jedyny raz, gdy Prus został uwieczniony na znaczku, miał miejsce w roku 1947, a ponadto obok Prusa znaleźli się Świętochowski i Żeromski. Znaczek ten, o nominale 6 zł, występował w odmianach zielonej i różowej, ząbkowanej i ciętej.

Autor apelu upomina i nawołuje:

Czyżby rzeczywiście o Prusie w Ministerstwie Łączności zapomniano? Jeżeli tak, to chyba trzeba – i to jak najszybciej – niedopatrzenie to naprawić.

 

Ministerstwo Łączności przeminęło, problem pozostał. Mamy nadzieję, że Poczta Polska zrekompensuje wielbicielom Prusa lata oczekiwań. O postępach w sprawie będzemy jeszcze informować.

 

Fotografie wykorzystane dzięki uprzejmości Pana Marcina Gałązki (Bolesław Prus – dodaj do ulubionych)