Terapia pijawkami – rozmowa ze Stefanem Piechockim w Tok FM
On 20 sierpnia, 2020 | 0 Komentarze

Czym jest Hirudo medicinalis?

Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek, z czego w Polsce 24. Tylko jedna z nich ma zastosowanie w medycynie ludzkiej (pijawki lecznicze) – Hirudo medicinalis. Stąd powszechna nazwa przeprowadzania leczenia pijawkami – hirudoterapia. W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała ją za oficjalną metodę leczniczą >>> czytaj więcej

Leczenie pijawkami ma jednak o wiele dłuższą tradycję. Jak donoszą dr Stefan Piechocki i dr Marcin Piechocki, najstarszym znanym dowodem leczniczego wykorzystania pijawek są malowidła z grobowca 18 dynastii faraonów pochodzące z okresu 1567-1308 p.n.e., przedstawiające nakładanie pijawek.

Znana teoria humoralna Hipokratesa zakładająca istnienie czterech płynów ciała: krwi, flegmy, żółci i czarnej żółci, które powinny równoważyć się w ciele człowieka umożliwiła pijawkom wypłynięcie na szerokie wody (jakkolwiek dziwnie to brzmi) i zastosowanie ich do równoważenia proporcji płynów w ludzkim organizmie. Pijawki, najzwyczajniej w świecie, wysysały nadmiar krwi z organizmu i w ten sposób wpływały na przywrócenie prawidłowej harmonii w ciele pacjenta.

O tym wszystkim Cezary Łasiczka, na antenie radia TOK FM rozmawiał z dr. Stefanem Piechockim, kustoszem Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Rozmowa była kolejną zapowiedzią książki Krew. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów (PREMIERA 7 WRZEŚNIA). W publikacji znajdzie się oczywiście także bardzo ciekawy tekst „Historia wykorzystania Hirudo medicinalis w celach leczniczych. Przykłady z ziem polskich z XIX i XX wieku”, który Stefan Piechocki napisał we współpracy z Marcinem Piechockim.

 

Ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons